Menu
جستجو

جستجو

لطفا ابتدا ماژول را انتخاب نماييد
جزییات مصاحبه و دیدگاه

جزییات مصاحبه و دیدگاه

print
مصاحبه با خانم خوشبین راد از دانش آموختگان مرکز آموزش علمی-کاربردی فرهنگی هنری شهرداری تهران

مصاحبه با خانم خوشبین راد از دانش آموختگان مرکز آموزش علمی-کاربردی فرهنگی هنری شهرداری تهران

نرگس خوشبین راد دانشجوی ترم اول کارشناسی ارشد مدیریت امور فرهنگی با رتبه 272 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات پذیرفته شده است. وی در مقطع کارشناسی نیز در همین رشته مدیریت امور فرهنگی در مرکز آموزش علمی-کاربردی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و در مقطع کاردانی در واحد 7 فرهنگ و هنر دانشگاه جامع علمی-کاربردی تحصیل کرده است. در مسیر تحصیلات او چند سالی وقفه بین مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد افتاده بود، دلیل این امر از زبان خودش این بود که شاید دانشگاه جامع علمی-کاربردی در مقطع ارشد دانشجو بگیرد تا مسیر برای دانشجویانی که قبلاً در این دانشگاه تحصیل کرده اند، راحت تر شود.

بخشی از مصاحبه او را با خبرنگار روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه آموزش عالی علمی-کاربردی شهرداری تهران در زیر می خوانید:

-خانم خوشبین­ راد خودتان را معرفی کنید و بگویید در حال حاضر کجا مشغول به تحصیل می باشید و همچنین رشته تحصیلی تان در حال حاضر و در مقاطع قبل چه بوده است؟

نرگس خوشبین راد هستم، دانشجوی ترم اول کارشناسی ارشد در رشته مدیریت امور فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، من دو مقطع قبلی را نیز در همین رشته در دانشگاه جامع علمی-کاربردی واحد 7 و مرکز آموزش علمی-کاربردی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مشغول به تحصیل بوده ام. هم اکنون در سازمان فرهنگی هنری منطقه 3، فرهنگسرای آفتاب در واحد آموزش حوزه مرتبط با رشته تحصیلی ام مشغول به کار می باشم.

در دانشگاه جامع علمی-کاربردی برنامه ریزی تا حد ممکن مطابق با کار افراد است، مثلاً اواخر هفته و یا ساعات آخر روز

-خانم خوشبین ­راد چه تفاوتی بین ماهیت آموزش های دانشگاه جامع علمی-کاربردی و دانشگاه های غیر علمی-کاربردی که در حال حاضر در یکی از آنها مشغول به تحصیل هستید، می بینید؟

من معتقدم دانشگاه جامع علمی-کاربردی و دانشگاه های غیر علمی-کاربردی تفاوت اساسی در سطح آموزشی ندارند و مدرسان مراکز علمی-کاربردی هم مثل دیگر دانشگاه ها دارای مدارک عالی بوده و با تجربه اند، به نظر من دانشگاه جامع علمی-کاربردی در این مورد چیزی کم ندارد و یکی از مشکلات اصلی در دانشگاه های غیر علمی-کاربردی زمان برگزاری کلاسها است. در دانشگاه جامع علمی-کاربردی برنامه ریزی تا حد ممکن مطابق با کار افراد است، مثلاً اواخر هفته و یا ساعات آخر روز.

تحصیل در رشته مرتبط، کمک شایانی به پیشرفت شغلی افراد می­کند 

-با توجه به رسالت دانشگاه جامع علمی-کاربردی و همچنین مؤسسه آموزش عالی علمی-کاربردی شهردای تهران برای تربیت نیروی متخصص برای سازمانها و نهادهای پشتیبان در شهرداری، توصیه شما به کارکنان شهرداری تهران برای ادامه تحصیل و گرفتن تخصص مرتبط چیست؟

من فکر می کنم در مورد آموزش های دانشگاهی کارکنان شهرداری، هر کارمندی بنا بر شغل خود و در راستای بالا بردن کیفیت کار، بهتر است در رشته مرتبط با شغلش تحصیل کند چرا که موفقیت شغلی و بهبود کاری و از طرفی صرف هزینه بجا و صحیح اتفاق می افتد. چرا که تحصیل در رشته مرتبط، کمک شایانی به پیشرفت شغلی افراد می­کند. من خودم نگاهم به محیط کار و آینده شغلی ام قبل و بعد از تحصیلات بسیار متفاوت بوده، و در حال حاضر دلیل نگاه خوبم به شغلم دقیقاً همین است، ضمن اینکه تحصیلات دانشگاهی به کار اجتماعی و زندگی شخصی فرد نیز کمک می کند.

همخوانی شغل و تحصیل امر مثبت و رو به جلو برای هر فردی می تواند باشد

من معتقدم همخوانی شغل و تحصیل امر مثبت و رو به جلو برای هر فردی می تواند باشد. همچنین این همخوانی سبب حرفه ای شدن فرد نیز می شود. ضمن اینکه در مرکز مرتبط با رشته دانشگاهی برای کسانی که کارمند هستند علاوه بر آنکه با مأموریت های کاری افراد موافقت می شود از طریق همکلاسی ها کسب تجربه نیز می شود و این ارتباطات می تواند برای آینده کاری نیز مؤثر باشد. من خودم در مرکز آموزش علمی-کاربردی فرهنگی هنری شهرداری تهران با دیگر همکلاسیهای کارمند اشتراک اطلاعاتی زیادی داشتم و همین همفکری یکی از دلایل ادامه تحصیلم بود. بطور مثال یک فرد آتش نشان اگر در مرکز مربوطه درس بخواند قطعاً در شرایط بحران استاد و مرکز درک درستی از مأموریت کاری دانشجو دارند و در غیر اینصورت اگر در یک مرکز غیرتابعه باشد چه توقعی از اساتید و آن مرکز در شرایط خاص باید داشته باشد.

تحصیل در مراکز آموزش علمی-کاربردی شهرداری تهران به علت تخصصی بودن با شغل شخص، سبب کسب تخصص لازم در شغل نیز می شود

-از مشکلات آموزشی دانشگاهی برای کارمندان شهرداری، رفتن به مراکز آموزشی غیر تابعه و یا خواندن رشته هایی غیر مرتبط با کارشان است، آیا با توجه به اینکه مدرک گرایی هرگز هدف دانشگاه جامع علمی-کاربردی نیست توصیه شما به این افراد که کارمند شهرداری نیز می باشند چیست؟ آیا به نظر شما رفتن به مراکز غیر تابعه هدر دادن سرمایه شهرداری نیست؟

فکر می کنم این افراد، که تصمیم به تحصیل در رشته های غیرمرتبط با شغلشان دارند، روند پیشرفتشان کند بوده و از طرفی مدرک برای آنها بی فایده است. مگر اینکه بواسطه این تغییر رشته تغییر شغلی در آینده برایشان ایجاد شود، ضمن اینکه بایستی به علایق افراد برای ادامه تحصیل و انتخاب رشته احترام گذاشت. باید گفت: رسالت دانشگاه جامع علمی-کاربردی پرورش متخصص در زمینه های شغلی است و این دانشگاه صرفاً برای علایق تحصیلی افراد شاغل نمی تواند باشد و روند پیشرفت آنها را کند نیز می کند. من اینطور فکر می کنم که اولین دغدغه افراد صاحب شغل شدن است و شاید بعد از این مرحله به دنبال تحصیل برای بهبود شغلی و یا شاید به دنبال علایق شخصی شان می روند و ممکن است فرد به این نتیجه برسد که اصلاً شغلش را دوست نداشته و با رفتن به یک مسیر تحصیلی دیگر  بخواهد به آنچه می­خواهد برسد.

از نظر من این فرد حتما بایستی تغییر شغل دهند چرا که این در واقع هدر رفتن نیروی فرد و هدر رفتن زمان و سرمایه نیز می باشد. همچنین تحصیل در مراکز آموزش علمی-کاربردی شهرداری تهران به علت تخصصی بودن با شغل شخص، سبب کسب تخصص لازم در شغل نیز می شود. یکی از اقوام ما کارمند مترو است چند سال پیش در مورد ادامه تحصیل و انتخاب رشته با من صحبت می کرد من توصیه اکیدم این بود که حتماً برود مرکز آموزش علمی-کاربردی مترو تحصیل کند. قطعاً در آینده کاری اش مؤثر خواهد بود، وی مقطع کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد را در مرکز مترو خواند و در حال حاضر با پست خوبی در محیط کارش مشغول به کار است. هر وقت من را در مهمانی­های خانوادگی می بیند بسیار بابت راهنمایی­ام سپاسگزاری می­کند. چرا که ممکن بود با ادامه تحصیل در رشته دیگر جایگاهی که امروز دارد را نداشته باشد.

توصیه اکید من به همه ادامه تحصیل در مراکز آموزش علمی-کاربردی شهرداری تهران است

در واقع تأکید برای ادامه تحصیل در رشته مرتبط و دانشگاه مرتبط به این خاطر است که فرد چشم بسته می تواند در مسیر قدم بردارد. فرد در چنین شرایطی نه تنها بهره دانشی اش بالا می رود بلکه دسترسی اش به منابع نیز بالا می رود. من خودم در مقطع کاردانی که در مرکزی غیر شهرداری بودم با زمانی که در مقطع کارشناسی در مرکز آموزش علمی-کاربردی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بودم به مراتب راحت تر درس خواندم. اساتید کمک زیادی به من کردند در شرایط مأموریت بهتر می توانستم سرکارم باشم و ضمن اینکه اطلاعاتم به سبب اساتیدم و دوستان همرده ام بسیار بالا رفت و اصلاً بودنم در مرکز آموزش علمی-کاربردی فرهنگی هنری شهرداری تهران قابل مقایسه با قبل نبود. بنابراین توصیه  اکید من به همه ادامه تحصیل در مراکز آموزش علمی-کاربردی شهرداری تهران است.

-آخرین توصیه شما به همکارانتان در شهرداری برای اینکه ادامه تحصیلات دانشگاهی در مراکز آموزش علمی-کاربردی تابعه مؤسسه آموزش عالی علمی-کاربردی شهرداری تهران، بعنوان کسی که در یکی از همین مراکز درس خوانده چیست ؟

باید عرض کنم که خود من بعد از یک راهنمایی درست توانستم در یک مسیر تحصیلی صحیح قدم بگذارم و به همین خاطر با تغییر دیپلم تجربی به انسانی و سپس رفتن به رشته مدیریت امور فرهنگی و ادامه اش تا به اکنون موفقیتهای چشم گیری در زمینه شغلی ام کسب کرده ام،  آخرین توصیه من به کارکنان شهرداری تهران تحصیل در مراکز مرتبط با شغلشان است چراکه  فرد را متخصص کرده و پیشرفت کاری اش را سرعت می بخشد. حضور در مراکز آموزش علمی-کاربردی شهرداری که مرتبط با شغل افراد نیز می باشد سبب به اشتراک گذاشتن اطلاعات کاری، استفاده از تخصص دیگران، ارتقاء درک و فهم از شغل و در نتیجه صرف درست سرمایه نیز می شود.

در پایان باید گفت: تمام کارمندان شهرداری که همگام با شغلشان در شهرداری، رشته مرتبط را در مراکز تابعه شهرداری می خوانند پس از کسب مدرک کارشناسی ارشد و دکتری می توانند با مراجعه به مؤسسه آموزش عالی علمی-کاربردی شهرداری تهران با ارائه مدارک تحصیلی شان پس از مصاحبه، در صورت پذیرفته شدن بعنوان مدرس آموزش برای شهرداری و مراکز تابعه مؤسسه مشغول به تدریس شوند. از طرفی باید گفت قطعاً این فرصت برای کسانی که کوله باری از تجربه و تخصص هستند و همگام با این تجربه در محیط کار، بصورت دانشگاهی در رشته مرتبط با شغلشان ادامه تحصیل داده اند، بیشتر خواهد بود، چرا که این تجربه سرمایه گران بهایی برای شهرداری تهران است. و تأکید شهردار محترم و نیز رئیس مؤسسه آموزش عالی علمی-کاربردی شهرداری تهران هم بهره گیری از چنین فرصتی است. پس شما همکار محترم در شهرداری نیز می­توانید با قدم گذاشتن در این فرایند هم از آن بهره ببری و هم دیگران را نیز بهره مند کنی.  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید